Българите са на трето място в Европа по покупки на злато на фона на рекордни цени

Неотдавнашният рекорден ръст на цените на златото предизвика дискусии сред финансовите анализатори относно последиците от него за икономиката. Анализаторите предполагат, че тази тенденция може да е сигнал за икономическо забавяне, което потенциално да доведе до намаляване на лихвените проценти до края на годината. Те очакват цените на златото да продължат да се повишават, което породи въпроси дали тази тенденция е положителен или отрицателен показател.

Според някои експерти геополитическото напрежение през последните две години, очакваното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и забавянето на американската икономика са основните фактори, обуславящи рекордните цени на златото. Здравко Пиринлиев, инвестиционен анализатор, отбелязва, че ако американската икономика продължи да се забавя, това може да окаже натиск върху Федералния резерв да понижи лихвените проценти – тенденция, която се отразява и в Европа.

Други експерти твърдят, че повишаващите се цени на златото отразяват по-скоро обезценяването на валутата, в която се оценява златото, отколкото истинското нарастване на стойността му. Макс Баклаян, изпълнителен директор на компания за инвестиционно злато, посочва, че разпространението на необезпечена валута и нови дългове води до инфлация. Златото, като хедж срещу инфлацията, служи като барометър за количеството нова, необезпечена валута в икономиката.

Цената на златото често отразява състоянието на икономиката. Анализаторите отбелязват, че по-високите цени на златото могат да свидетелстват за икономически затруднения. Съществуват опасения дали сегашните пазарни условия ще доведат до рецесия, или икономиката ще преживее „меко приземяване“. Нивото на риска се възприема като по-високо сега в сравнение с това преди две години.

Централните банки активно купуват злато, като през първото тримесечие на тази година са закупени близо 290 тона. През 2024 г. златото изпревари еврото като най-голям актив, държан в балансите на централните банки, което показва, че централните банкери предпочитат златото пред еврото.

Еврото, към което е обвързан българският лев, се обезцени с 35% през последните четири години. От началото на тази година цените на златото се повишиха с 23 евро, което осигурява защита срещу инфлацията и предлага потенциални възможности за печалба.

Интересът към инвестиционното злато е голям в България, която се нарежда на трето място в Европа, след Германия и Полша, по покупки на злато на глава от населението спрямо БВП. Продажбите на инвестиционно злато в България са се увеличили с 10% през първата половина на годината в сравнение със същия период на миналата година.