ВАС осъди Агенция „Митници“ да плати над 2 милиона лева за незаконно унищожен коноп


Митническите власти са осуетили продажба на законна продукция и са нарушили европейските норми
Върховният административен съд (ВАС) постанови решение, с което осъди Агенция „Митници“ да изплати над 2 млн. лева обезщетение на дружеството „Индустриал коноп корпорейшън“ ООД за незаконно задържане и унищожаване на 1920 кг индустриален коноп, подготвен за износ в Италия.
Решението на върховните съдии от 12 февруари 2025 година частично отменя съдебния акт на Административен съд – Благоевград, който първоначално бе приел, че действията на митническите власти са законосъобразни. В мотивите си ВАС посочва, че митническите органи са осуетили продажба на напълно законна продукция, което противоречи на европейските норми за свободно движение на стоки.
Хронология на казуса
През 2021 година „Индустриал коноп корпорейшън“ ООД е отглеждало индустриален коноп с официално разрешение от министъра на земеделието и храните. На 11 ноември 2021 г. продукцията, придружена от всички необходими документи, сертификати и изпитвателни протоколи, е била натоварена за транспортиране към италиански купувач.
По сигнал за нерегламентирано превозване на канабис, превозното средство е било спряно за проверка на ГКПП Кулата. При проверката митническите служители са взели три проби от продукцията за изследване съдържанието на тетрахидроканабинол (ТНС) – психоактивното съединение в растението канабис. Експертизите на Централната митническа лаборатория са установили в пробите съдържание на ТХК съответно 0,10%, 0,46% и 0,26%.
Стоката е била спряна и впоследствие унищожена, въпреки че Апелативна прокуратура – София на два пъти е отказала да образува досъдебно производство по случая.
Основни аргументи и решение на съда
Българското дружество е поискало компенсация за имуществени вреди в общ размер на 1 536 000 евро, от които 960 000 евро пропуснати ползи, заедно с лихвите върху тях, както и обезщетение за неимуществени вреди.
Административен съд – Благоевград първоначално е отхвърлил иска, приемайки че дружеството е нарушило закона, тъй като според съда предмет на договора с италианското дружество е бил конопен цвят, а допустими за търгуване по смисъла на закона са само стеблата и семената на конопеното растение.
Върховните съдии обаче след задълбочена проверка на фактите, българското и европейското законодателство, стигат до противоположен извод. Според ВАС, начинът, по който са взети пробите, е от ключово значение за случая. Съгласно европейските стандарти, пробите трябва да се вземат от живи растения на полето в точно определени периоди на цъфтеж, а не от изсушената маса, както са направили митническите служители.
„Като са взети от изсушената маса на растението, подготвено за продажба, а не, както е предвидено на терен от живо растение, като при това не са спазени изискванията за представителност и съхраняване на пробите, резултатът от проверките не може да обори извода, че става въпрос за стока, която е обект на свободно движение в рамките на ЕС“, посочва ВАС.
В решението си съдът се позовава и на практиката на Съда на Европейския съюз, според която забраната на търговия с коноп може да бъде обоснована само с определени съображения за обществен интерес и при условие, че мерките не надхвърлят необходимото за постигане на целта.
„В конкретния случай митническите органи не са обосновали нито каква е конкретната цел на проверката, извършена по специален сигнал, нито че тя не надхвърля необходимото за постигане целта на закона, особено като се има предвид, че дори стоката, за която е установено, че при проверките е със съдържание под предвиденото в закона, не е освободена“, категорични са магистратите.
Съдът също така установява, че прокуратурата не е давала разпореждания за задържане и унищожаване на стоката.
Финансови последици
ВАС отменя решението на първоинстанционния съд в частта, с която са отхвърлени исковете за обезщетяване на имуществени вреди, и присъжда на дружеството обезщетение в размер на 960 000 евро заедно с лихвите в размер на 134 666,67 евро от 12.11.2021 г. до датата на предявяване на исковата молба. Общо обезщетението е в размер 1 094 666 евро или над 2 млн. лева.
Съдът потвърждава отхвърлянето на исковете за неустойка от 576 000 евро и за неимуществени вреди, тъй като задължението за заплащане на неустойка не е изпълнено, а неимуществените вреди не са доказани в процеса.
Решението е окончателно, макар че е подписано с особено мнение от съдия Аглика Адамова, която счита, че делото е трябвало да бъде върнато за ново разглеждане на първоинстанционния съд.