„Величие“ иска временна комисия за борба с престъпленията срещу деца


Депутатите предлагат тримесечен мандат и анализ на правната рамка за по-ефективна защита на непълнолетните
Парламентарната група на „Величие“ внесе предложение за създаване на временна комисия, която да се заеме с проблемите, свързани с престъпленията срещу деца. Проектът за решение е представен на 4 април в Народното събрание, като вносители са председателят на парламентарната група Ивелин Михайлов заедно с народните представители Мария Илиева, Красимира Катинчарова и Юлиана Матеева, съобщава Българска информационна агенция.
Предложението предвижда комисията да се състои от девет народни представители, като всяка парламентарна група ще има свой представител, осигурявайки паритетно участие. Работата на комисията е планирана за срок от три месеца, който може да бъде удължен с решение на Народното събрание, ако възникне необходимост. След приключване на мандата, комисията ще представи доклад пред парламента в срок до десет дни.
Сред основните задачи, които ще бъдат възложени на комисията, са проучване на разпространението и механизмите за извършване на престъпления и нарушения срещу деца. Анализът на съществуващата правна рамка ще цели да установи дефицитите по отношение на ефективността при реализиране на административна и наказателна отговорност спрямо нарушителите и тяхното преследване.
Преглед на институционалната готовност
Временната комисия ще проучи действията и капацитета на всички органи и институции, които са ангажирани с разкриването на престъпления срещу деца и реализирането на отговорност за извършителите. В обхвата на анализа ще попаднат Министерството на вътрешните работи, прокуратурата, съдилищата, Агенцията за социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето, както и неправителствените организации, които работят в тази сфера.
В мотивите си вносителите от „Величие“ посочват, че през последните години се наблюдава тревожно зачестяване на престъпленията, свързани с педофилия, психически и физически тормоз над деца, включително и в дигитална среда. Те отбелязват, че въпреки наличието на наказателни норми за защита на децата в законодателството, тяхното прилагане на практика показва значителни слабости.
„Вярваме, че при адекватно законодателство и ефективни институции всяка една форма на насилие над дете може да бъде предотвратена. Цикълът на насилието над деца може да бъде прекъснат и ние имаме моралното задължение да защитим човешките им права и да предприемем незабавни действия. Можем да спрем насилието и трябва да започнем още днес“, заявяват вносителите от парламентарната група на „Величие„.
Предложението подчертава, че насилието над деца е феномен, който не зависи от държава, общество, етническа или религиозна група, нито от социалния статус на детето или семейството. Това е проблем, който изисква комплексен подход и ангажираност от страна на всички отговорни институции.