Венцислав Върбанов: Абсурдно е литър мляко в магазина да бъде 6,50 лева


Българската агрохранителна камара иска забрана на имитиращите храни
Категорична забрана на имитиращите хранителни продукти поиска Българската агрохранителна камара. Причината е, че те не само подбиват цената на истинските храни, но са и изключително вредни за здравето на потребителите. Това заяви председателят на камарата Венцислав Върбанов в интервю за „NOVA“ на 12 март 2025 година.
„Категорично сме против имитиращите продукти, защото смятаме първо, че те подбиват цената на истинските продукти и са изключително вредни. И даже втория ни аргумент е много по-силен – те са вредни за човешкото здраве, ние постепенно тровим нашето население с тези имитиращи продукти„, заяви Върбанов.
Проблеми по веригата производител-потребител
Според председателя на агрохранителната камара, в момента съществува сериозен проблем с дългата верига на доставки, където има множество прекупвачи. „Мнозина поставяха въпроса, докато стана истерията с коментарите за високите цени. Как така у нас, от производителя на домат или пък на литър мляко, по веригата има толкова много прекупвачи, че докато стигне до рафта, имаме домат от 1 на 5 лева“, посочи Върбанов.
Като конкретен пример той даде млечния сектор: „Абсурдно е един литър мляко да бъде изкупуван на лев и 20 до лев и 50, а сега през сезон ще падне и под лев най-вероятно, краве мляко, и на рафта в магазина да бъде 6,50 или 5,80″.
Необходимост от законодателни промени
В Министерството на земеделието вече работи специална група, която подготвя закон за регламентиране на взаимоотношенията по цялата агрохранителна верига. „От срещата и разговора с министъра имаме уверението, че законопроектът, който ще регламентира взаимоотношенията по цялата агрохранителна верига вече е готов. Той ще бъде представен за обществено обсъждане“, поясни Върбанов.
Стимули за кооперации
Българската агрохранителна камара, в която членуват 22 неправителствени организации от целия сектор, настоява за създаване на стимули за коопериране между производителите. „И всички поставиха въпроса, ми направете като французите, малките производители да се събират в сдружение. Те да общуват с техният представител с, да речем, големите вериги и да определят и таванна на ценката и да няма никой между тях“, обясни председателят на камарата.
Опит от миналото
В миналия програмен период е била заложена 75% субсидия за създаване на група производители и обща инвестиция, но впоследствие тя е била намалена на 50%. „И каква е логиката на земеделски производител? Щомто ще е 50% субсидията, защо трябва да се коопераме с някой да правим общо предприятие, да разпределяме отговорност, когато може да си го направя сам“, коментира Върбанов.
Неравнопоставеност на пазара
Председателят на агрохранителната камара посочи и друг сериозен проблем: „От колеги от млекоприботвателния сектор, те казват, че техни продукти, български продукти, им се слагат два пъти по-големи наценки, отколкото примерно същите продукти, които са вносни“.
Очаквания за бъдещето
„Неслучайно ние в нашата позиция сме заявили твърдо желанието си да бъде направен един цялостен анализ и да не се предприемат бързи, необмислени административни ходове, защото всяка една намеса на пазара може место да помогне да не вреди още повече“, заключи Върбанов.