Влизането в еврозоната: България рискува да повтори гръцкия сценарий


Стоян Панчев: България не е готова за еврозоната
Влизането на България в еврозоната от януари 2026 година крие сериозни рискове за фискалната стабилност на страната, предупреди финансовият експерт Стоян Панчев в интервю за Българското национално радио.
„Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд, който дисциплинира българските политици, и скок на цените, както стана в Хърватия“, заяви Панчев.
Проблеми с бюджета
Експертът изрази притеснения относно проектобюджета за 2025 година, като постави под въпрос реалистичността на заложените приходи. По думите му, увеличението на разходите с 18 милиарда лева е подобно на това в бюджета за 2024 година, когато то бе 20 милиарда лева.
„Проблемът за мен са приходите – механично писане на приходи за 3% дефицит, буквално то е аритметично. Приходите в проекта, бих казал е трудно, невъзможно да бъдат реализирани“, категоричен е Панчев.
Скрит дефицит
Според експерта, реалният бюджетен дефицит за 2024 година може да достигне 4-5%, ако бъдат осчетоводени неразплатените 4 милиарда лева, за които говори Теменужка Петкова. „Според мен в Европейската комисия са наясно с проблема, а тук се опитваме да излъжем себе си, но в Европа това е ясно, че е проблем“, коментира Панчев.
Геополитически фактори
Стоян Панчев изрази съмнение относно приемането на България в еврозоната: „Струва ми се трудно да ни приемат в еврозоната, на ниво геополитика се случват промени. Но като цяло може да се окаже, че новата хипотеза ни прави още по-малко привлекателни като членове на еврозоната“.
Необходимост от редакция на бюджета
Финансовият експерт подчерта необходимостта от редакция на проектобюджета и предупреди за проблемите, които ще създаде промяната на границата за регистрация по ДДС на множество нови фирми.
Дългосрочна консолидация
„Когато има такъв голям дефицит, неговата консолидация не може да се случи в една година. Трябва цял мандат. Когато затваряш дефицита за година ще има икономически проблеми, които биха могли да бъдат разстлани във времето и да не се усетят за определени групи“, обясни той.
Ефект от бойкота
По отношение на бойкота на търговските вериги, Панчев е скептичен: „Не може да доведе до спад на цените, вероятно се иска форма на политическо действие за овладяването на цените, но не е ясно какво е това политическо действие“.
Според данни на Националната агенция за приходите има спад в оборотите на големите вериги, но експертът отбелязва, че това не влияе съществено на цените, тъй като търсенето просто се преразпределя към други търговци.