Доналд Тръмп отстрани Кийт Келог от преговорите за Украйна

Държавният секретар Марко Рубио и други висши служители поемат контрола над дипломацията с Русия

Администрацията на президента Доналд Тръмп е отстранила от длъжност специалния представител за Украйна и Русия, пенсионирания генерал Кийт Келог, съобщава американското издание Politico, позовавайки се на свои източници от Белия дом.

Според информацията, въпреки че Киев и европейските лидери възприемаха Келог като твърд противник на Москва, той е бил изключен от ключови дипломатически процеси, включително преговорите в Саудитска Арабия. Списание Politico твърди, че ролята на специалния представител в администрацията е била поставяна под въпрос в продължение на известно време.

Нови лица поемат дипломацията между Киев и Москва

Дипломатическите усилия за разрешаване на конфликта между Украйна и Русия сега се водят от триумвират високопоставени служители – държавният секретар Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майкъл Уолц и представителят за Близкия изток Стив Виткоф.

Изданието разкрива, че в Белия дом тече сериозна политическа борба за това кой ще играе водеща роля в потенциалното прекратяване на войната. В този контекст Келог е описан като „куцащ напред“, което според Politico поражда хаос в целия дипломатически процес.

Разделение в републиканския лагер

Някои служители и републиканци, близки до администрацията на Белия дом, интерпретират отстраняването на Келог като сигнал за промяна в политиката на Вашингтон. Според тях, това показва засилване на влиянието на онези фигури, които са скептично настроени към продължаващата подкрепа за Киев.

Официалната позиция на администрацията обаче е различна. Говорителят на Белия дом Джеймс Хюит е заявил, че генерал Келог продължава да бъде „ценна част от екипа“. Същевременно заместник-говорителят Ана Кели е подчертала, че задачата на специалния представител е стриктно да следва инструкциите на президента за прекратяване на военните действия.

Амбициозната цел на 100-те дни

Преди отстраняването си от активните преговори, в свое интервю Кийт Келог е изразил увереност, че споразумение за прекратяване на руско-украинския конфликт може да бъде постигнато в рамките на първите 100 дни от мандата на новата администрация на Доналд Тръмп.

Остава неясно дали тази амбициозна времева рамка ще бъде запазена след промените в дипломатическия екип, отговарящ за преговорния процес.