Европа се готви за възможен крах на НАТО

Европейските лидери разработват планове за собствена отбрана

Европейските държави започват да разработват сериозни планове за собствена отбрана в случай, че САЩ се оттеглят от НАТО. Решението на САЩ да гласуват против резолюция на ООН, осъждаща руската инвазия в Украйна, е било шокиращо доказателство за разпадащата се сплотеност на трансатлантическия алианс, пише Джеймс Ставридис от Bloomberg.

Европейските лидери вече не крият своите опасения. Френският президент Еманюел Макрон от години говори за необходимостта от „стратегическа автономия“ и независими европейски отбранителни сили. Заедно с британския премиер Кийр Стармър, той е провел извънредна среща през уикенда, за да обсъдят отделна инициатива за прекратяване на войната в Украйна.

Особено директен е бил бъдещият канцлер на Германия Фредерик Мерц, който е заявил: „Трябва да се подготвим за възможността Доналд Тръмп повече да не спазва безусловно ангажимента на НАТО за взаимна отбрана. Според него е от решаващо значение европейците да положат максимални усилия, за да гарантират, че могат да защитят европейския континент самостоятелно.

Украйна настоява за европейско единство

Президентът на Украйна Володимир Зеленски също е отправил призив за „обединена европейска армия“, което се възприема като знак, че вече не може да се разчита на САЩ. Този призив е станал още по-настоятелен след словесните нападки, които е получил от Тръмп миналата седмица.

Въпреки нарастващото напрежение, НАТО все още представлява значителна стойност за САЩ. Общите разходи за отбрана на Европа най-накрая достигат целта на алианса от 2% от БВП, стимулирани от заплахата от руска агресия и натиска от страна на Тръмп. В момента се обсъжда сериозно увеличаването на този процент до поне 3,5%, което е нивото на разходите на САЩ.

Европейската отбранителна индустрия се подготвя

Европа разполага с втория по големина бюджет за отбрана в света, по-голям от този на Китай или Русия. Големи европейски отбранителни компании като Airbus SE, BAE Systems PLC, Saab AB, Thales SA, Naval Group SA, Rolls-Royce PLC, Rheinmetall AG, Fincantieri SpA и други произвеждат огромни количества висококачествено оборудване. Очаква се тези компании да се разрастват и да получават все по-големи договори, което би могло да стане за сметка на американските отбранителни фирми и работници.

САЩ продължават да се нуждаят от европейска подкрепа в борбата срещу нарастващата китайска заплаха в Тихия океан. Европейският принос в киберсигурността, разузнаването и космическите операции е ключов, както и в операциите в Арктика, където шест от нациите, изправени срещу Русия през Северния полюс, са членове на НАТО.

Най-важното е, че европейските съюзници споделят основните ценности на САЩ като демокрация, свобода и права на човека. Те са се сражавали и загивали заедно с американците в Афганистан и са се разполагали под американско командване в Либия, на Балканите, в Ирак и в контрапиратски операции край Източна Африка.

Възможен сценарий при разпад на НАТО

Ако САЩ официално се оттеглят от алианса, изтегляйки своите близо 100 000 войници от Европа, организацията вероятно ще се разпадне. Американските военни кораби, базирани в Европа, ще се върнат в американските пристанища, а ескадрили от изтребители, транспортни и разузнавателни самолети също ще бъдат изтеглени.

На мястото на НАТО би могла да се появи Европейска договорна организация (ЕТО), базирана на настоящия договор за НАТО, но без участието на САЩ. Канада може да избере да остане в тази организация, тъй като се нуждае от европейски партньори по сигурността в Арктика.

Алтернативно, би могло да се създаде ново споразумение за сигурност под егидата на Европейския съюз, включващо и Великобритания, която не е членка на ЕС. ЕС вече разполага със сравнително добре развити командни структури и опит в провеждането на операции независимо от САЩ или НАТО.

Последици от разпада на НАТО

Ако трансатлантическият алианс се разпадне, биха могли да настъпят няколко важни промени:

  1. Европейските държави ще продължат да увеличават разходите си за отбрана, особено чрез увеличаване на ядрения си капацитет (Обединеното кралство и Франция вече са сред световните ядрени сили).
  2. Европейската външна и отбранителна политика бързо ще се отдели от тази на САЩ. Вместо да се конфронтират с Китай заедно с Вашингтон, европейските държави биха могли да потърсят по-голямо икономическо и може би дори военно сътрудничество с Пекин.
  3. Европа силно ще подкрепи Украйна, признавайки, че би било катастрофа да капитулира пред завоеванието на Путин над тази богата на ресурси нация.

Има една стара поговорка за това защо беше създаден НАТО: „За да държим германците долу, американците вътре и руснаците навън“. Ако САЩ решат да тръгнат по свой собствен път в света, както са направили през 20-те и 30-те години на миналия век, това уравнение ще бъде остаряло.

Новият израз може да бъде: „С американците навън и руснаците, които се опитват да влязат, европейците няма да бъдат задържани“. Трансатлантическият мост вече скърца силно и ако се срути, това няма да е добре нито за Европа, нито за Америка.