Един век от кървавия атентат в Света Неделя


България почете паметта на жертвите с научна конференция в Столичната библиотека
На 16 април се навършват 100 години от най-големия терористичен акт в историята на България, когато през 1925 година крайнолеви дейци на БКП взривяват покрива на църквата „Св. Неделя“ в София. При атентата загиват 134 души, а ранените са около 500. По повод годишнината, паметта на жертвите беше почетена с конференция „Тероризъм, насилие и политика в България между двете световни войни“, проведена в Столичната библиотека.
Събитието, организирано на 11 април, събра историци и изследователи, които представиха анализи на това трагично събитие и подчертаха важността от извличане на поуки от миналото.
На 16 април 1925 година, Велики Четвъртък, в църквата „Света Неделя“ се отслужва опелото на генерал Константин Георгиев, убит два дни по-рано от комунистически деец. Тогава група крайнолеви членове на военната организация на БКП привеждат в действие плана си и взривяват покрива на храма.
„Това е най-големият терористичен акт в българската история и един от най-големите в света през 20 век. Чак в края на века това злодеяние беше надминато като мащаби с атентатите в Уокърби и Оклахома. Той остава, за съжаление, в историята на тероризма, като един от най-разрушителните терористични актове“, заяви доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.
Сред жертвите на атентата са кметът на София Паскал Паскалев, 12 генерали, полковници, депутати, както и обикновени граждани и деца. Тогавашният митрополит Стефан, по-късно български екзарх, определя случилото се като „братоубийствена война“, а Българската православна църква го нарича „сатанинско деяние“.
По време на конференцията проф. Момчил Методиев от Нов български университет подчерта: „Смисълът на тази конференция, поне според мен – е тъкмо да припомним докъде може да докарат приказките за политическо насилие, извършаването на политическо насилие и най-важното извършването на политическо насилие от непредставителни хора, тоест от едно активно малцинство“.
Историците отбелязаха, че извършителите на атентата, свързани с военната организация на БКП, са действали под контрола на съветските болшевики с цел ликвидиране на военния и политически елит на страната.
„Ние тепърва ще има да си даваме сметка за важността и началото на голямото разделение на българското общество. Кога започва – то започва именно през 1925 година, кулминация на дългогодишни усилия на няколко и вътрешни, и външни сили за вътрешно взривяване на българското общество, българската държава и българския ред“, подчерта проф. Петър Стоянович от Института за исторически изследвания при БАН.
Участниците в конференцията се обединиха около мнението, че е необходим спокоен и задълбочен прочит на историята, за да не се повтарят подобни трагични събития, както и координиран европейски отговор срещу всякакви подобни заплахи в бъдеще.