ЕК обмисля данък върху американски технологични компании при провал на търговските преговори

Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел е готов с контрамерки, ако дипломатическите усилия не успеят да разрешат спора със САЩ

Европейската комисия разглежда възможността за налагане на тарифи върху американски технологични гиганти като „Мета“ и „Гугъл„, ако търговските преговори между Европейския съюз и САЩ не доведат до задоволителен резултат. Това сподели председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в интервю за британското издание „Файненшъл таймс“, цитирано от ДПА.

„Например може да бъде наложен данък върху приходите от реклама на цифрови услуги“, поясни Фон дер Лайен, представяйки една от възможните контрамерки, които ЕС обмисля.

ЕС съобщи вчера, че отлага с 90 дни въвеждането на ответни мита за САЩ, след като президентът Доналд Тръмп реши да отсрочи американските мита върху вноса от повечето търговски партньори, включително и ЕС. Това решение има за цел да даде възможност за провеждане на търговски преговори между двете страни.

Готовност за защита на европейските интереси

Еврокомисарят по икономическите въпроси Валдис Домбровскис заяви при пристигането си на среща на финансовите министри на ЕС във Варшава, че ако не настъпи промяна в търговската политика на САЩ, Европа е готова да защити своите икономически интереси и компании.

„Ситуацията остава много несигурна и нестабилна“, подчерта Домбровскис.

Междувременно изпълняващият длъжността министър на финансите на Германия Йорг Кукис призова за предпазливост в подхода към технологичните компании.

„Ние (ЕС) трябва да бъдем внимателни с технологичните компании, защото нямаме реални алтернативи“, посочи Кукис, добавяйки, че според представители на бизнеса няма големи доставчици на облачни услуги или на изкуствен интелект, които биха могли да заместят американските компании.

Предстоящи преговори във Вашингтон

Говорителят на Европейската комисия по търговията Олоф Гил съобщи днес, че еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще пътува в неделя до Вашингтон за разговори по темата.

„Комисарят по търговията отива във Вашингтон, за да се опита да подпише споразумения. Това е, върху което сме фокусирани. Всички възможни опции са възможни, ако преговорите не доведе до добър резултат“, заяви Гил пред ирландското национално радио.