Икономическият успех на България забавя втория транш от плащанията по Плана за възстановяване
Икономиката на България, която надминава първоначалните прогнози, се превърна едновременно в предимство и предизвикателство, тъй като страната изпитва забавяне при получаването на втория транш от плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС (ПУУ). Министър-председателят Николай Денков наскоро хвърли светлина върху многостранните фактори, допринасящи за това забавяне, по време на заседание, на което бяха разгледани опасенията, изразени от депутата Гроздан Караджов.
Денков разясни, че поради това, че икономическата устойчивост на България е надхвърлила очакванията, са били необходими повторни преговори с Европейската комисия, за да се преразпределят средствата по подходящ начин. Следователно този сложен процес на преговори е довел до преразглеждането на разпределението на средствата и неизбежно до времево забавяне.
Освен икономическия успех, Денков посочи и няколко други фактора, допринесли за забавянето. Сред тях са продължаващата работа на служебното правителство, законодателните изменения, които очакват приемане в отсъствието на редовно Народно събрание, и необходимостта от преразглеждане на условията в сектор „Енергетика“, особено по отношение на въглищните централи.
Въпреки тези пречки Денков увери обществеността, че България остава на път да получи второто плащане до пролетта, като подчерта ангажимента на правителството да се справи със сложността на процеса на възстановяване.
Караджов обаче изрази недоволство, като посочи данни на Министерството на отбраната, според които към ноември са били отпуснати само 196 милиона евро от предвиденото общо финансиране от 5,69 милиарда евро. Той определи тази ситуация като „най-големия срам в Европейския съюз“ и призова за признаване на предполагаемия провал на правителството.
Денков отговори настойчиво, като поиска извинение от Караджов. Той защити усилията на правителството, като изтъкна продължаващите бързи темпове на работа по изпълнението на задълженията на страната. Денков предизвика Караджов да посочи държава, която успешно е изпълнила своя план за възстановяване и устойчивост, като подслади предизвикателството с обещанието да му купи бира, ако успее.
Тъй като правителството е подложено на критики заради закъсненията, сложността на управлението на средствата за възстановяване и осигуряването на оптимално използване в условията на променяща се икономическа динамика остава централна точка в продължаващия път на България към устойчивост след пандемията.