Инспектори на ИАРА откриха апарат за електроулов край река Дунав

При мащабна операция служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури разкриха незаконно оборудване в региона на Никопол

Инспектори от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) откриха скрито оборудване за незаконен електроулов по брега на река Дунав в района на Никопол, съобщиха от институцията чрез официалната си страница в социалните мрежи.

При съвместна операция между служители на Регионалния център на ИАРА в Плевен, колеги от ИАРА – Велико Търново, служители на ГПУ – Никопол и представители на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи – Плевен е извършено наблюдение на лодка, за която има постъпили сигнали, че често се използва за незаконен риболов с електрически ток.

При проверка на лодката е открит високоамперен акумулатор и маркирана хрилна мрежа, посочват от ИАРА в публикацията си. Проверените лица разполагат с Удостоверение за право на усвояване на ресурс от риба за 2025 година, което обаче не ги оправомощава да извършват забранения и изключително вреден за водните екосистеми електроулов.

По-късно, при обход на бреговата ивица между речни километри 606 и 607, екипите са открили скрит апарат, който според експертното мнение на специалистите, служи именно за електроулов – незаконна практика, при която рибата се зашеметява с електрически ток, което води до масово унищожаване на водната фауна.

От агенцията уточняват, че случаят не е приключил и по него продължава разследване, за да бъдат установени всички отговорни лица.

Проверката е част от по-мащабна контролна дейност, извършена от инспекторите на ИАРА през изминалата седмица по поречията на реките Дунав, Искър, Вит, Осъм и други вътрешни водоеми, както и в търговската мрежа в региона. В резултат на засиления контрол за законността на риболовните дейности, екипите са съставили 36 доклада от инспекции и 2 акта за установяване на административни нарушения.

Електроуловът е сред най-вредните и строго забранени методи за риболов в България, тъй като нанася непоправими щети на водните екосистеми, унищожавайки не само целевите видове риба, но и техните малки, както и други водни организми. Законът за рибарството и аквакултурите предвижда тежки санкции за практикуването на този метод.