Кои са ранните признаци на диабет тип 2

Заболяването диабет  не е проблем само за възрастните. Все повече деца и тинейджъри са заплашени от тази коварна болест. Проблемът е, че болестта може да прогресира тихо в продължение на много години, което да забави диагнозата, докато кръвната захар не стане много висока. За съжаление, до този момент вече е пропусната възможността за ранно лечение на диабета.

Има стъпки, които могат да се предприемат, за да се предотврати развитието на захарен диабет.

Как се разболявате от диабет?

Инсулинът регулира количеството глюкоза в кръвта, като помага да се съхранява излишната глюкоза, от която не се нуждаете веднага. Наличието на твърде много захар в кръвта може да увреди съдовете, които снабдяват жизненоважните органи с кръв.

Обикновено панкреасът освобождава инсулин, когато нивата на кръвната захар се повишават по време и след хранене. Но при диабет тип 1 панкреасът не произвежда инсулин. При преддиабет и диабет тип 2 инсулин се произвежда, но тялото става – или вече е станало – резистентно към него.

За да компенсира инсулиновата резистентност, панкреасът трябва да започне да отделя повече от хормона за да поддържа кръвната захар в здравословни граници. Това поставя огромно бреме върху клетките, които произвеждат инсулин. Продължителното прогресиране на заболяването и произтичащата от това невъзможност за контрол на кръвната захар води до увреждане на кръвоносните съдове и натоварва много органи, включително мозъка, сърцето, бъбреците, очите, нервите, черния дроб и др.

Рисковите фактори за диабет тип 2

Следните рискови фактори могат да увеличат вероятността от развитие на диабет тип 2:

  • Генетика – Ако член на вашето семейство боледува от диабет тип 2, рискът от развитие на състоянието също се увеличава.
  • Наднормено тегло – превишаване на оптималното тегло за човек с вашия ръст, пол и възраст.
  • Заседнал начин на живот – недостатъчна физическа активност.
  • Лоша диета – редовно ядене на преработени храни, пълни с рафинирани въглехидрати и добавени захари.
  • Възраст – Рискът от развитие на диабет тип 2 се увеличава с възрастта. Повечето хора, диагностицирани с диабет тип 2, са над 45 години.

Кои са ранните признаци на диабет тип 2?

Ранните признаци на диабет тип 2 могат да бъдат леки и обикновено се пренебрегват. Тяхното разпознаване навреме е важно за започване на лечение и предотвратяване на усложнения. Ето някои общи ранни признаци на диабет:

  • Много често уриниране – Симптомът, който първо се забелязва, е честото уриниране, особено през нощта. Това се случва, защото високите нива на кръвната захар карат бъбреците да работят извънредно, за да филтрират излишната глюкоза, което води до повишено производство на урина.
  • Прекомерна жажда – Поради честото уриниране, тялото ви може да стане дехидратирано. В резултат на това може да почувствате силна жажда по-често.
  • Липса на енергия – Липсата на достъп до енергията, която осигурява глюкозата води до чувство на умора.
  • Необяснима загуба на тегло – Ако започнете да губите тегло, това може да е признак на диабет. Когато тялото ви не може ефективно да използва глюкозата, то започва да разгражда мазнините и мускулите за енергия, което води до загуба на тегло.
  • Замъглено зрение – Високите нива на кръвна захар могат да причинят увреждане на очните нерви, което води до замъглено или неясно зрение.

При забелязване на някои от тези симптоми е необходимо незабавно да се потърси преглед при ендокринолог, тъй като вероятността от развитие на диабет е много голяма.

Установяването на диабета се осъществява с обикновен кръвен тест. Контролът на кръвната захар на гладно помага да се определи колко добре тялото се справя с метаболизма на кръвната захар.

Как да избегнем диабет?

Най-добрият начин да избегнете преддиабет и диабет тип 2 е да водите здравословен начин на живот. Това означава преди всичко да се храните балансирано. Консумирайте диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, постни протеини и здравословни мазнини. Ограничете приема на рафинирани въглехидрати, сладкиши и подсладени напитки.

Поддържайте здравословно тегло. Излишните телесни мазнини, особено около корема, могат да увеличат риска от диабет.

Бъдете физически активни. Редовната физическа активност помага за контролиране на теглото и подобрява чувствителността към инсулин, като по този начин намалява риска от диабет.

Редовното проверяване на нивата на кръвната захар също е важно – особено ако имате рискови фактори.

Дългосрочните промени в начина, по който подхождате към храната, теглото и упражненията – са критични. Като промените диетата си и правите повече физически упражнения, можете да намалите риска от преддиабет, прогресиращ до диабет тип 2.

Голяма част от тези промени могат да бъдат под наш контрол, но ние сме в затруднено положение, защото тези промени в начина на живот не се случват за една нощ и не са лесни за извършване.

В заключение, предотвратяването на преддиабет и диабет е свързано с водене на здравословен начин на живот. Освен това редовният скрининг за диабет може да идентифицира риска и да насочи всички промени в начина на живот, които може да се наложи да направите. Не чакайте симптомите, бъдете проактивни за здравето си.

Източник: Novinionline.com