Кольо Колев: Кратък ще е животът на правителство, което реши да прати войски в Украйна


Политическият елит е откъснат от хората
Социологът Кольо Колев от агенция „Медиана“ направи задълбочен анализ на актуалната политическа ситуация в интервю за Българското национално радио.
Колев коментира, че след избора на председател на БСП не става дума за идеологически различия, а по-скоро за групировки в партията. Той подчерта, че на конгреса е бил даден еднозначен отговор относно стабилността на управлението.
„Не се отрича възможността за този тип коалиция. Най-малкото, постфактум, след като беше осъществена, тя също не беше отречена“, заяви социологът в предаването „Преди всички“.
Ключови предизвикателства пред левицата
Според анализатора, теми като АЕЦ „Белене“, въвеждането на еврото и конфликтът в Украйна са водещи за левите избиратели. Към тях се добавя и предстоящото излизане на свободния пазар на електроенергия.
„Голямата криза пред БСП е, че за 7 години се стопяват и изчезват“, посочи Колев. Той акцентира върху разминаването между политическия елит и базата на партията.
Ролята на Пеевски
Особено критичен бе анализът на Колев за Делян Пеевски: „Пеевски се изживява и се мъчи да се позиционира като синдикалист, виден борец против корупцията и в защита на интересите на бедните и онеправданите“.
„Протестърството не е лошо, но когато се изчерпваш само с него? Пеевски не е нова фигура, има си своето минало, наслоения в миналото“, допълни социологът.
Украйна и външната политика
Относно ситуацията с Украйна, Колев е категоричен: „Животът на правителство, което реши да изпрати дори мироопазващи войски в Украйна, ще е много кратък“.
„Каквото и да реши Европа, тук трябва да се случи ослушване. За една малка страна не мисля, че това е чак толкова лошо. Когато атовете се ритат, магаретата трябва да бъдат малко по-внимателни“, заключи той.