Костадин Костадинов: Вотът на недоверие беше стрес тест за управляващите и опозицията


Лидерът на „Възраждане“ критикува влизането на България в еврозоната и обвини опозицията, че на практика подкрепя правителството
Председателят на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви, че вотът на недоверие, макар и предварително обречен на провал от математическа гледна точка, е постигнал своите цели. В интервю за предаването „Още от деня“, той подчерта, че основните намерения на партията са били да покаже сериозните проблеми във външната политика на страната и да тества както управляващите, така и опозицията.
„Първият беше, да кажем какъв огромен проблем имаме с външната политика, защото в България в последните 35 години външната политика определя вътрешната, за съжаление. И второто беше, да направим стрес тест както на така наречените управляващи, така и на така наречената опозиция„, коментира Костадинов в ефира на предаването.
Лидерът на „Възраждане“ обясни защо използва термина „така наречени“ по отношение на управляващите и опозицията. Според него, границите между тези категории са размити, като посочи за пример Делян Пеевски и коалицията ПП-ДБ, които официално са заявили, че няма да гласуват против правителството, въпреки че се представят като опозиция.
„От друга страна виждаме, че в така нареченото мнозинство има едно люлеене на ДПС на Доган, което единия ден е за правителството, другия – не е, после отново решава, че е и така нататък„, посочи Костадинов, илюстрирайки нестабилността на управляващото мнозинство.
Критики към влизането в еврозоната
Особено критичен беше Костадинов към темата за присъединяването на България към еврозоната. Той изрази съмнение, че датата на влизане в еврозоната е своеобразен срок за подкрепа на правителството и постави под въпрос ползите от този ход за обикновените граждани.
„Всички говорят за влизането в еврозоната. Да кажем, че влезем в еврозоната с фалшификация на данни и факти и така нататък. Какво ще промени това във вътрешнополитически план? Ще престане ли безводието, ще имаме ли по-голяма ефикасност на ВиК – мрежите, ще имаме ли по-голяма събираемост на приходите, ще бъде ли предотвратено продължаващото задлъжняване на България?„, попита риторично председателят на „Възраждане„.
С тези въпроси Костадинов подчерта основната позиция на партията, че външната политика не трябва да диктува вътрешните приоритети на страната, а да бъде насочена към решаване на конкретните проблеми на българските граждани.