Красен Станчев: Задава се глобална рецесия заради американските мита

Икономистът прогнозира загуба на икономически потенциал от 3 до 4 трилиона долара

Световната икономика може да навлезе в рецесия, ако американският президент Доналд Тръмп продължи със сегашната си търговска политика. Тази тревожна прогноза направи изтъкнатият икономически анализатор Красен Станчев, който предупреди, че ефектите ще станат видими след изтичането на едно тримесечие.

Станчев не изключва възможността рецесията да достигне мащабите от 1932-1933 година, когато свиването на икономиката е било около 3% от БВП, макар че не се очаква да бъде толкова силна, колкото по време на пандемията.

„Това означава загуба на икономически потенциал около 3 до 4 трилиона долара, но онова, което се случва 1930 година е следствие на подобна политика само, че при друг президент“, коментира в ефира на БНР икономическият експерт.

Според Станчев, стратегията на настоящата американска администрация показва фундаментално неразбиране за функционирането на съвременната глобална икономика. Той разкритикува идеята за „повторна индустриализация“ на САЩ, която Тръмп лансира.

„Първо САЩ са индустриализирани, второ са основен доставчик на услуги по света. Индустриализацията не е копаене на земя, мини и фабрики. Това е и услуги“, поясни аналитикът.

Търговският дефицит – привиден проблем

Станчев посочи, че търговският баланс между САЩ и Европейския съюз е далеч по-комплексен, отколкото често се представя. При оборот от три трилиона долара между двете икономики, Америка всъщност има положителен баланс при услугите и леко отрицателен при стоките.

„Целият недоимък на САЩ е 28 милиарда долара за миналата година, което е по-малко от парите, които правителството на САЩ харчи на ден. 28 милиарда долара са търговски дефицит с ЕС на икономика, която е 30 трилиона“, обясни икономистът.

Неочаквани последици

Парадоксално, според Станчев, основните потърпевши от митата, наложени от администрацията на Тръмп, ще бъдат самите американски граждани. Освен това, той прогнозира сериозно преструктуриране на световната търговия.

„До няколко месеца света ще намали мита и немитнически ограничения на търговията помежду си с изключение на САЩ, която означава, че от САЩ ще избягат пари, капитали“, заключи Красен Станчев.