Кристин Лагард: Изкуственият интелект може да подкопае социалния модел на Европа


Неравенството на пазара на труда вероятно ще нарасне без адекватни инвестиции в нови умения
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард предупреди, че изкуственият интелект може сериозно да застраши европейския социален модел, ако държавите не развият необходимите умения за използване на тази технология. Това съобщи информационната агенция Блумбърг.
В речта си на специализираната конференция на ЕЦБ във Франкфурт, посветена на изкуствения интелект, Лагард призна потенциала на новите технологии за повишаване на производителността, но същевременно подчерта и значителните предизвикателства, които те поставят.
„Дори ако изкуственият интелект допринася повече, отколкото автоматизира, то вероятно неравенството на пазара на труда ще нарасне“, заяви Лагард в своето изказване.
Нарастващо неравенство на пазара на труда
Според президента на ЕЦБ, търсенето на висококвалифицирани специалисти, способни да работят ефективно с изкуствен интелект, ще се увеличава значително. В същото време работниците, които трудно придобиват нови умения, ще бъдат изправени пред сериозни предизвикателства и вероятно негативни последици.
Тези наблюдения разкриват проблемите, пред които са изправени централните банки при опитите им да оценят влиянието на изкуствения интелект върху икономиките. Последните и без това се затрудняват да се приспособят към множество дългосрочни промени – от демографските тенденции до климатичните предизвикателства.
За да подкрепи аргументите си, Лагард цитира анализ от 2025 година, според който между 23 и 29 процента от работните места в европейските страни са изложени на сериозен риск от автоматизация поради разширяващото се използване на изкуствен интелект.
„Нашият социален модел и традиционно високите нива на защита на работните места ни пречи да разберем как един преход, който води до мащабни преразпределения на работни места, може да не доведе до сътресения. Като цяло виждам път Европа да възприеме изкуствения интелект, без да разбива своя социален модел. Но това ще изисква огромни допълнителни инвестиции в умения, за да се предотврати нарастването на неравенството“, категорична беше Лагард.
Европейска технологична автономия
Засягайки често обсъжданата тема за необходимостта от по-голяма европейска автономност в един все по-фрагментиран глобален контекст, Кристин Лагард подчерта, че изкуственият интелект поставя нови въпроси и в тази насока.
„Изправени сме пред нова геополитическа среда, в която вече не можем да сме сигурни, че ще имаме безпроблемен достъп до нови технологии, разработени в чужбина. Тази нова реалност засилва аргументите в полза на тезата, че Европа трябва да заеме лидерска позиция в областта на технологиите“, допълни президентът на ЕЦБ.
Подобно на други финансови институции, ЕЦБ внимателно следи развитията в тази област, тъй като високопоставени представители смятат, че те биха могли да повлияят върху инфлацията, ефективността на паричната политика и неутралното ниво на лихвените проценти. Освен това, тези промени могат да създадат нови рискове за финансовата стабилност.
През изминалата година Банката за международни разплащания посочи, че централните банки трябва да подобрят подхода си към изкуствения интелект – както за да оценят неговото икономическо въздействие, така и за да интегрират тази технология в собствената си дейност.
„Трябва да премахнем всички бариери, които ще ни попречат да бъдем в челните редици на тази революция“, заключи Лагард. „Но ние също трябва да се подготвим за въздействието върху хората и климата от този преход и трябва да започнем сега“.