Кънчо Стойчев: Веригите и монополите убиват българското производство


Бюджетът е „стъкмистика“, а монополите — заплаха за сигурността
Кънчо Стойчев, заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал, резко критикува влиянието на големите търговски вериги и монополите върху българските производители. В предаването „Още от деня“ по БНТ той заяви, че „злоупотребата с прекомерна търговска сила“ унищожава малкия и среден бизнес, а бюджетната политика на страната е „стъкмистика“.
Партизански избори и безсмислени регулации
Стойчев посочи, че атмосферата преди избора на ръководители на регулаторни органи е „твърде партизанска и политизирана“. „Ако трябва да се избира между доброто за страната и доброто за политическата сила, винаги се избира второто“, каза той. Според него административната тежест върху бизнеса не само не намалява, но се увеличава с „безсмислени регулации и тормоз“.
Бюджетът: „Не ставаше за нищо“
Зам.-председателят определи предишния бюджет като „хвърлен в кошчето“. „Дори новият да преодолее безумията на стария, това ще е постижение. Нужна ни е философия на реформи, а не раздаване на пари в нереформирани сектори“, подчерта Стойчев. Той добави, че в условията на световна икономическа криза България трябва да се фокусира върху „орязване на разходите“.
Веригите vs българският производител
Стойчев призна, че големите търговски вериги са допринесли за „цивилизация на бизнеса“, но посочи, че те злоупотребяват с властта си. „Надценките за българските производители са в пъти по-високи от тези за големите марки. Малкият бизнес работи на загуба, а печалбите отиват при посредниците“, обясни той. Според него това е пряка заплаха за националната сигурност: „Гладът ще измори всички при криза“.
Еврозоната: „Не сме готови“
Относно влизането в еврозоната, Стойчев изрази скептицизъм: „Кредитът може да поскъпне, а ние ще поемем част от общия дълг на ЕС. Големите страни ще се възползват, а ние ще останем на опашката“. Той допълни, че политическата класа не се интересува от дългосрочни решения.
Призив за равноправие
Стойчев призова за премахване на картелите и монополите: „Трябва да се създаде равнопоставеност. Успешните общества подкрепят малкия бизнес, защото той е гръбнакът на икономиката“. Той посочи Германия и Франция като примери, където малките и средни предприятия са над 90% от индустрията