Николай Денков: За новите реактори на Козлодуй са налети 1,5 милиарда лева

Бюджет 2025 не е черно-бял, необходим е експертен дебат

Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков призова за провеждане на експертен дебат относно бюджета за 2025 година. В предаването „Панорама“ той подчерта, че бюджетните въпроси не трябва да се разглеждат черно-бяло и представи три конкретни примера, които илюстрират необходимостта от задълбочено обсъждане.

На първо място Денков постави въпроса с финансирането на АЕЦ „Козлодуй“. „През последните 2 години в така наречените нови мощности, които отговарят за новите реактори на Козлодуй, са налети 1,5 милиарда лева. А до края на тази година, те няма да използват повече от 500 милиона лева. Тоест там имате 1 милиард лева в повече, вложени в сметките на това дружество“, посочи Денков в ефира на предаването.

Според него, когато се обсъжда усвояването на 7 милиарда лева, е необходимо да се разгледат аргументите „точка по точка“, за да се установи дали те са обосновани.

Вторият пример, който Денков изтъкна, касае програмния бюджет за наука и образование. Той отбеляза, че средствата за Стратегията за научни изследвания, които в миналите години са възлизали на над 100 милиона лева, сега са нулирани. Николай Денков изрази опасения, че средствата вероятно са прехвърлени в Централния бюджет, което създава несигурност относно размера и времето на отпускането им.

„Ако ние закъснеем с един ден след приемането на бюджета, Фондът за научни изследвания няма да може да си проведе конкурсите. И това се е случвало в миналото“, подчерта Денков, като настоя тези 100 милиона лева да бъдат заложени в специализирания бюджет, за да може фондът да започне работа своевременно.

Спорове около енергетиката

В третия си пример Николай Денков засегна критиките към Асен Василев относно отнемането на средства от енергетиката. Денков защити позицията, че тези пари са били върнати в българския бизнес. Той също така отбеляза, че настоящото правителство използва същия подход – взимане на 100% от дивидента, за да захрани Фонда за енергийна сигурност, което според него е било обект на критики в миналото.

„Затова казвам, не искам да споря в момента, че трябва да се проведе този експертен дебат. И това предстои“, заключи съпредседателят на ПП-ДБ.

Експертите в областта на публичните финанси отдавна настояват за по-прозрачен бюджетен процес, който да позволява задълбочен анализ на приоритетите и разпределението на средствата. Предложението на Денков за експертен дебат би могло да доведе до по-устойчиви решения в бюджетирането на ключови сектори като образование, наука и енергетика.