Океаните се нагряват: Настоящите темпове на затопляне са почти два пъти по-високи от тези през 2005 г.

Според доклад на AFP океаните се затоплят почти два пъти по-бързо, отколкото през 2005 г. Над 20 % от повърхността на световния океан е изправена пред силни горещи вълни през 2023 г., както отбелязва Европейската служба по изменение на климата „Коперник“.

По време на видеоконференция, на която беше представен осмият доклад на Коперник за състоянието на океаните, океанологът Карина фон Шукманн подчерта, че затоплянето на океаните бележи критична точка в изменението на климата. Тя изтъкна, че тенденцията на затопляне продължава от 60-те години на миналия век, като сегашният темп е два пъти по-висок от този през предходните десетилетия.

От 2005 г. насам океаните са се затоплили с 1,05 вата на квадратен метър, докато през предишните десетилетия увеличението е било само 0,58 вата на квадратен метър. Докладите на упълномощения от ООН център GIEC Enterprise през 2019 г. сочат, че затоплянето на океаните може да бъде повече от два пъти по-бързо от това през 1993 г.

Значителното затопляне може да се отдаде на това, че океаните поглъщат над 90 % от излишната топлина в климатичната система на планетата от 1970 г. насам, което е пряк резултат от емисиите на парникови газове от човешката дейност. Океаните, които покриват 70 % от повърхността на Земята, играят жизненоважна роля в регулирането на климата. По-топлите води допринасят за развитието на урагани и бури, които могат да доведат до сериозни разрушения и наводнения.

Зачестяването на горещите вълни буди все по-голямо безпокойство, като през тази година 22 % от световния океан са преживели поне една тежка или екстремна гореща вълна. Тези вълни стават все по-често срещани, като продължават средно 40 дни годишно – два пъти повече в сравнение с периода преди 2008 г. Според фон Шукман североизточната част на Баренцово море се намира в състояние на непрекъсната топлинна вълна.

През август 2022 г. температурата на водата около Балеарските острови е достигнала рекордните 29,2 градуса по Целзий, отбелязвайки най-високата температура, регистрирана от 40 години насам. Освен това Средиземно море преживя топлинна вълна, която проникна на дълбочина до 1500 метра под повърхността.

Топлинните вълни допринасят за миграцията на видовете, епизодичните масови измирания и деградацията на екосистемите, което се отразява на наличието на храна. Освен това те нарушават възпроизводството на рибите, което има последици за риболовната индустрия. В доклада се посочва и повишаването на киселинността на океана, която се е увеличила с 30 % от 1985 г. насам. Океаните абсорбират приблизително една четвърт от въглеродния диоксид, произведен от човешката дейност, и тази повишена киселинност застрашава скелетните структури и черупките на морските организми.