Проф. Радка Аргирова: Живеем във време на епидемии от незаразни болести

Хипертонията, диабетът и метаболитният синдром засягат все повече хора

Живеем във време на епидемии не само от заразни, но и от незаразни болести, предупреди проф. Радка Аргирова по време на среща със здравни работници и граждани. Събитието бе организирано от Фондация МОСТ и Юлия Пискулийска със съдействието на местната община. Форумът бе открит от кмета Дарин Димитров.

Известният вирусолог подчерта, че днес множество фактори влияят върху човешкото здраве, което налага медиците да отчитат както социални, така и икономически, обществени и поведенчески аспекти при анализа на заболяванията. „Днес живеем във време на епидемии не само от заразни болести. Има и от незаразни болести. Нима не е епидемия високото кръвно налягане. Нима не е епидемия високата кръвна захар. Нима не е епидемия метаболитният синдром“, обърна се към аудиторията специалистът.

Проф. Аргирова предупреди, че здравната система се изправя пред предизвикателства, за които медиците не са достатъчно подготвени поради липса на знания и механизми за противодействие. С оглед на променящите се икономически и климатични условия в световен мащаб съществува опасност от появата на нови вируси.

„Броят на човечеството нараства, изхранването е трудно. Мисли се за все по-нови и различни генетични методи за произвеждане на храна, които дали са безвредни или не – още не знаем“, поясни вирусологът. Тя добави, че бързият транспорт в световен мащаб улеснява разпространението на зарази: „За 24 часа може да се обиколи цялото земно кълбо. И не може да се говори, че в една зона има такива болни, а другаде ги няма. Това не е вярно, заболели просто не са установени.“

Климатичните промени и новите вируси

Специалистът обърна внимание на опасностите от масовото изсичане на горите по света, което води до изменение на климата и промяна в хабитата на флората и фауната. Според проф. Аргирова това създава риск от изчезване на редица животински видове, но вирусите имат два пътя – или изчезват, или намират нови гостоприемници, което е особено опасно.

„Непрекъснато имаме процес на прескачане на вируси от един вид на друг – от предишно диво животно към човек, което по-често става чрез междинен гостоприемник, който обаче ние не винаги знаем. И досега не знаем междинния гостоприемник на COVID. Изправени сме пред нещо-повече от предизвикателства“, подчерта специалистът.

По време на срещата проф. Аргирова коментира и състоянието, развитието и бъдещето на COVID, грипа и други вируси, както и проблемите с човешкия папиломавирус у нас и по света. Тя обърна внимание на различните видове ваксини и времето за тяхното приложение, като подчерта, че високото ваксинално покритие може да доведе до елиминиране на някои заболявания.

Като отрицателен пример проф. Аргирова посочи ситуацията в САЩ, където в региони с ниско ваксинално покритие ежедневно нараства броят на случаите на морбили, като вече има регистрирани и смъртни случаи.