Роботи с изкуствен интелект стават болногледачи в Япония


Хуманоидният робот може да сменя пелени и да готви, докато Япония търси решение на демографската криза
Прототип на хуманоиден робот с тегло 150 килограма, управляван от изкуствен интелект, може да се превърне в решение на проблема с недостига на персонал за грижа за възрастните хора в Япония. Роботът AIREC демонстрира впечатляващи умения при демонстрация в Токио, съобщава Ройтерс.
По време на презентацията, машината успя да преобърне внимателно човек, лежащ по гръб, като постави едната си ръка на коляното му, а другата на рамото. Този тип маневра е изключително полезна при смяна на пелени или предотвратяване на пролежаване при възрастни хора с ограничена подвижност.
„Предвид високото ни ниво на застаряващо население и намаляващата раждаемост, ще се нуждаем от помощта на роботи за медицински грижи и за грижи за възрастни хора в ежедневието ни„, обясни Шигеки Сугано, професор от университета „Васеда“, който ръководи разработката на AIREC с държавно финансиране.
Демографска криза изисква технологични решения
Японското общество е изправено пред сериозна демографска криза. Страната има най-бързо застаряващото население в света, комбинирано с ниска раждаемост, намаляващ брой хора в трудоспособна възраст и строги имиграционни политики. Според данни на японското министерство на здравеопазването, броят на новородените през 2024 година е намалял с 5% до рекордно ниските 720 988 бебета, което представлява спад за девета поредна година.
Въпреки че редица компании, включително „Тесла“ с техния робот Оптимус, разработват хуманоидни роботи за близкото бъдеще, професор Сугано подчертава, че създаването на роботи, които могат безопасно да взаимодействат физически с хората, изисква още по-задълбочени изследвания.
„Хуманоидни роботи се разработват в цял свят. Но те рядко влизат в пряк контакт с хора. Те просто вършат домакинска работа или някои задачи в заводите„, допълни Сугано, който заема и поста президент на Японското дружество по роботика.
Многофункционален помощник за всекидневни грижи
AIREC е проектиран да изпълнява множество полезни функции – от помощ при сядане и обуване на чорапи до приготвяне на храна и сгъване на прането. Това го прави идеален помощник за възрастни хора, които имат нужда от подкрепа в ежедневието си.
Въпреки обещаващите резултати, професор Сугано не очаква AIREC да бъде готов за използване в медицински заведения преди около 2030 година. Освен това, първоначалната цена на робота ще бъде значителна – не по-малко от 67 000 щатски долара, което повдига въпроси за достъпността на технологията за масовия потребител.