Румен Воденичаров: Джордж Сорос се надцени и мислеше, че „Отворено общество“ ще създаде нов световен ред


Първият директор на „Отворено общество“ с разкрития за влиянието на Джордж Сорос у нас
Терминът „соросоид“ се е превърнал в обидна дума заради липсата на родолюбие, заяви в интервю за Българското национално радио Румен Воденичаров – първият изпълнителен директор на фондация „Отворено общество“ в България.
„Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на ‘Отворено общество‘ ще тръгне по света и ще създаде нещо като нов световен ред, ново гражданско общество на мястото на старите системи от Студената война“, сподели Воденичаров, който е бивш говорител на Съюза на демократичните сили (СДС).
Азиатската съпротива
Бившият директор разкри как Сорос е срещнал сериозен отпор в Азия, където се опитал да манипулира малайзийската валута. По думите му, тогавашният президент на страната остро разкритикувал милиардера на конференция на Световната банка в Сингапур, определяйки го като „финансов спекулант“.
Българското влияние
Според Воденичаров, и днес редица личности работят в полза на интересите на Сорос: „Има достатъчно хора да работят за Сорос, един Димитър Луджев, културен и образован“. Той посочи, че именно с натиска на британското и американското посолство е било допуснато СДС да участва във втори избори без регистрация като партия.
„Има Център за етнически взаимодействия, Център за либерална икономика и други, има 10 центъра и те са като стъпало за израстването на соросоидите в политиката“, допълни Воденичаров.
Началото на връзките
В интервюто той разкри и как е започнало всичко в началото на 90-те години: „След митинг пред Българска народна банка двама от посолството на САЩ – единият Уилям Монтгомъри, който после стана посланик, дойдоха при мен на Цариградско“. По думите му, американските дипломати харесали неговата „единствена конструктивна реч“ и го препоръчали на Хелзинкския комитет в Ню Йорк, където членували Джордж Сорос, Артър Милър и други видни личности.