Русия отхвърли предложението за временното примирие с Украйна

Москва настоява за окончателно решение на конфликта

Разговорите за евентуално примирие между Украйна и Русия са в разгара си, но страните имат сериозни разногласия относно условията. Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за бързо прекратяване на конфликта и вече е предприел конкретни действия, като е спрял доставките на оръжие и разузнавателни данни за Украйна, което значително ограничава способността на страната да отблъсне руската офанзива.

Украинският президент Володимир Зеленски призова за незабавно спиране на атаките в небето и в морето като първи етап от евентуално мирно споразумение, съобщи АФП. В подкрепа на тази позиция, на 2 март френският президент Макрон заяви пред вестник Le Figaro, че Париж и Лондон предлагат едномесечно примирие, което да обхване атаките „във въздуха, в морето и по енергийната инфраструктура“.

Руската позиция остава твърда

Москва обаче изглежда категорично отхвърля възможността за каквото и да е временно или частично прекратяване на огъня. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова изрази ясна позиция: „Необходими са твърди споразумения за окончателно уреждане на въпроса. Без всичко това някаква отсрочка е абсолютно неприемлива“.

Според руската представителка, предложенията за временно примирие са опит „на всяка цена да се осигури отсрочка за изнемогващия киевски режим и да се предотврати срив на фронта“. Захарова допълни, че Украйна ще „използва тази пауза, с подкрепата на съюзниците си, за да укрепи военния си потенциал“.

Твърди искания преди преговорите

В навечерието на евентуалните преговори за уреждане на конфликта, който започна през февруари 2022 година, руските официални представители се придържат към твърдите си искания. Те категорично изключват възможността за отстъпване на украинска територия, завзета през последните три години, и заявиха, че европейски мироопазващи сили не могат да бъдат създадени. Освен това, Москва повтори желанието си да намали присъствието на НАТО в Европа.

Спирането на военната помощ за Украйна от страна на президента Тръмп засили опасенията в Киев и в цяла Европа, че Украйна може да бъде принудена да приеме мирно споразумение при условия, благоприятни за Москва.