САЩ закрива посолства в Европа и Африка

Тръмп готви драконовски съкращения в дипломацията, реже наполовина бюджета на Държавния департамент

Държавният департамент на САЩ подготвя безпрецедентни съкращения в дипломатическия си обхват, които включват намаляване на бюджета с почти 50% и закриване на десетки дипломатически мисии по целия свят. Според документи на министерството, цитирани от „Ню Йорк Таймс“, драстичните мерки са част от инициативата на президента Доналд Тръмп за ограничаване на държавните разходи.

Предложеният план предвижда бюджет от едва 28,4 милиарда долара за фискалната 2026 година, започваща на 1 октомври, което е с цели 26 милиарда долара по-малко от предходната година. Американската асоциация на дипломатическите служби вече нарече тези съкращения „безразсъдни и опасни“, а бившият посланик на САЩ в Москва Майкъл Макфол ги определи като „гигантски подарък за Китайската комунистическа партия“.

Най-тревожният аспект на реформата е планираното премахване на почти цялото финансиране за международни организации като ООН и НАТО, което би имало сеизмичен ефект върху световния ред. Не по-малко шокиращо е и съкращаването на финансирането за образователен и културен обмен, включително емблематичната програма „Фулбрайт“, която десетилетия наред е била крайъгълен камък на американската мека сила.

Според политическия портал Punchbowl News, планът включва закриването на 10 посолства и 17 консулства, сред които дипломатическите мисии в Еритрея, Люксембург, Южен Судан и Малта. Пет консулства във Франция и две в Германия също са в списъка за закриване, както и представителства в Шотландия и Италия. Персоналът на консулствата в канадските градове Монреал и Халифакс също ще бъде съкратен.

В допълнение, мисиите на САЩ към международни организации като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и УНИЦЕФ ще бъдат обединени с дипломатическите представителства в градовете, където се намират.

Интересно е, че въпреки радикалните съкращения, някои хуманитарни програми изглежда ще оцелеят, включително инициативите за борба с тропическите болести, осигуряването на ваксини за деца в развиващите се страни и програмите за майчино и детско здраве.

Планът предвижда също USAID, американската агенция за развитие, която Тръмп и технологичният милиардер Илон Мъск публично призоваха да бъде закрита, да бъде напълно интегрирана в структурата на Държавния департамент.

Все още не е ясно дали държавният секретар Марко Рубио е одобрил меморандума от 10 април, но той ще трябва да подпише всички решения, преди те да бъдат разгледани от Конгреса. Въпреки че администрацията на Тръмп може да предложи тези съкращения, само Конгресът има правомощията да ги одобри окончателно, а за приемането на повечето закони ще са необходими и гласовете на демократите.