След 14 години Асанж проговори: „Журналистиката не е престъпление“
Основателят на Wikileaks Джулиан Асандж, който говори публично за първи път след освобождаването си, заяви, че свободата му е дошла не благодарение на справедлив процес, а защото се е признал за виновен, че е „правил журналистика“. Той отправи остро предупреждение за състоянието на свободата на изразяване, като я определи като намираща се на „тъмен кръстопът“. В обръщение към правозащитния орган на Съвета на Европа в Страсбург Асанж заяви, че освобождаването му е резултат от сделка за признаване на вина, а не защото правосъдието е надделяло.
Коментарите на Асанж последваха доклад на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която изрази загриженост относно смразяващия ефект, който има третирането му върху правата на човека. Асанж прекара 14 години или в еквадорското посолство в Лондон, за да избегне арест, или в затвора Белмарш. Освобождаването му през юни, част от споразумение за признаване на вина, стана след излежаване на присъда за публикуване на стотици хиляди секретни документи на правителството на САЩ, които включват чувствителни материали за чуждестранни лидери, извънсъдебни убийства и събиране на разузнавателни данни.
Сега, когато се е върнал в Австралия, Асанж е запазил мълчание до появата си в Съвета на Европа. Той разкри, че въпреки че е изправен пред потенциална присъда от 175 години затвор, в крайна сметка е избрал да даде приоритет на свободата пред недостижимото преследване на справедливост. Размишлявайки върху решението си, той отбеляза, че макар и да има шанс да спечели делото си, ако то стигне до Върховния съд на САЩ, цената вече е била значителна – 14 години от живота му, загубени в домашен арест, обсада и задържане при строг режим.
В изказването си Асандж защити журналистиката като съществен компонент на свободното общество, като настоя, че журналистите не трябва да бъдат преследвани за това, че вършат работата си. Той изрази съжаление за увеличаването на безнаказаността, секретността и отмъщението през годините на неговото лишаване от свобода и призова обществото да гарантира, че свободата на изразяване и търсенето на истината ще останат непокътнати, като се противопоставят на потискането на гласовете от страна на силни интереси.
Заобиколен от съпругата си Стела, Асандж изрази благодарност към онези, които го подкрепят, но изглеждаше видимо засегнат от изпитанията, като към края на речта си се измори. След това Стела Асанж отбеляза, че съпругът ѝ все още се нуждае от време, за да се възстанови след само няколко седмици свобода. Тя описа положението им като „започващо от по-малко от нула“ и подчерта предизвикателствата, пред които продължават да се изправят. Междувременно главният редактор на Wikileaks Кристин Храфнсон потвърди, че Асандж остава посветен на принципите на прозрачност, справедливост и качествена журналистика.