Спасиха мъж с усложнен случай на аневризма на коремната аорта


Няколко болници са отказали операция на 62-годишния мъж поради сложността на заболяването и риска от фатален изход
62-годишен мъж със сложен и животозастрашаващ случай на аневризма на коремната аорта е бил успешно опериран в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, след като е получил отказ от няколко други лечебни заведения поради високия риск и комплексността на заболяването.
Емил, който преди две години е преживял инфаркт, е открил проблема съвсем случайно по време на профилактичен преглед при уролог, на когото споделя за преживяна бъбречна криза. След извършен скенер на корема, урологът установява сериозен проблем, който не е в неговата компетентност и го насочва към съдов хирург.
„След като ме прегледа с ехограф, ми каза, че е добре да направим скенер на корема. Когато видя резултата ми сподели, че има проблем, но не е в неговите компетенции. Изпрати ме при свой колега – съдов хирург, който ми обясни, че трябва да бъда опериран, но задължително трябва да избера многопрофилна болница, поради състоянието ми, както и заради преживяния инфаркт преди две години“, разказва Емил.
След отказ от няколко болници да се заемат с неговия случай, мъжът решава да потърси помощ в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, където е прегледан от проф. д-р Васил Червенков, началник на Клиника по съдова хирургия.
„Освен всичко, имам много близки хора, които са били пациенти в болницата, конкретно със сърдечносъдови проблеми и то много сериозни. Всички ме посъветваха да избера Токуда. Професорът беше много изчерпателен, каза че аневризмата е голяма, около 5-6 сантиметра“, споделя пациентът.
Животозастрашаващо състояние
Аневризмата на коремната аорта представлява „раздуване“ на аортата, поради което стената ѝ се дегенерира и уврежда от налягането. Д-р Иво Кавалджиев, специалист в Клиника по съдова хирургия в АСК УМБАЛ Токуда, който се зае със случая на Емил, обяснява, че когато диаметърът на абдоминалната аневризма е по-голям от 5 сантиметра, какъвто е случаят на пациента, има съществен риск от руптура.
„В тези случаи, в едни от най-развитите страни, се бележи над 50% смъртност, което е много голям риск за живота на пациента. Аортната аневризма е безсимптомно заболяване, което протича без оплаквания, но същевременно е с много висок риск за живота на пациентите и би могло да доведе до руптура на аневризмата във всеки един момент“, обяснява д-р Кавалджиев.
Случаят на 62-годишния мъж се усложнява допълнително поради липсата на т.нар. „шийка на аневризмата“ – здрав участък от аортата, необходим за поставяне на стент-графт, който е стандартният по-малко инвазивен метод за лечение. Това прави невъзможно прилагането на ендоваскуларна (минимално инвазивна) терапия.
„В нашата клиника над 80% от случаите на абдоминална аневризма се лекуват ендоваскуларно. Поставяме стент-графт, който трябва да прилепне много добре, така че налягането от кръвния поток да не влияе върху увредената стена. За съжаление в случая на Емил, ние нямахме такъв участък, практически шийката на аневризмата не съществуваше, което прави случая анатомично сложен“, допълва д-р Кавалджиев.
Усложнения и предизвикателства
Операцията е допълнително усложнена заради наличието на сериозно стеснение на лявата външна илиачна артерия, която е била почти запушена, както и поради преживяния инфаркт преди две години.
Със сложния случай се зае екип, включващ д-р Кавалджиев, д-р Любомир Петков, д-р Илчев и проф. Николай Младенов, началник на Клиника по анестезиология и интензивно лечение. Преди операцията е проведена коронарография от кардиолозите в болницата, тъй като рискът от интраоперативен инфаркт при подобни операции е по-голям, особено при пациенти с предишна сърдечна история.
„Ние прескочихме стеснението с протезата, закачайки я надолу по крака в здравата част. Така кръвта вече тече към левия крак безпрепятствено. Успяхме да преодолеем и двата проблема. Случаят на Емил беше с много висок риск, не само за живота му, но и от тежки и сериозни усложнения. Въпреки това успяхме да го разрешим без възникване на такива“, казва д-р Кавалджиев.
Специалистът подчертава, че успешният резултат е бил възможен благодарение на работата в мултидисциплинарен екип във високоспециализирана многопрофилна болница.
Емил се възстановява отлично след операцията и е изключително благодарен на медицинския екип.
„Д-р Кавалджиев много ми се радваше, проверяваше ме непрестанно, той и целият екип. Бяха доволни от резултата, защото случаят е сложен, не случайно не искаха да се заемат с него другаде. Говорих си с приятели и те казаха, че имам късмет, че съм попаднал на такова място и въпреки че операцията е отворена, аз съм изключително щастлив, че се доверих именно на този екип“, казва с усмивка пациентът.