Стоян Панчев: Пенсионерите ще платят цената за влизане в еврозоната


Икономистът анализира рисковете пред българската икономика, ако държавния бюджет не претърпи промени
Пенсионерите може да се окажат най-потърпевши от влизането на България в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 година между двете четения. Това стана ясно от анализа на икономиста Стоян Панчев за актуалната ситуация с индексацията на пенсиите.
Нов метод за изчисляване на пенсиите
Вместо досега действащото швейцарско правило, новият ръст на пенсиите ще се изчислява по различна формула – 20 процента от нарастването на осигурителния доход и 80 процента от инфлацията за 2024 година. Това ще доведе до увеличение от около 5 процента, докато при швейцарското правило се използват по 50 процента от двата показателя.
„Има политически сили, които са заявили, че не искат това орязване на индексацията при пенсионерите и може да се окаже, че този дефицит ще набъбне по време на работа на депутатите“, коментира в ефира на БНР Стоян Панчев.
Несигурното бъдеще на еврото
Икономистът посочи, че влизането в еврозоната от януари 2026 година зависи от множество фактори. „На този етап не сме по-близо отколкото бяхме преди няколко месеца, т.е. въпросът остава отворен, затова и прогнозата ми е по-консервативна“, обясни той.
Ключов момент според експерта е къде ще бъде начислен дефицитът от 4 милиарда лева от миналата година. „Ако тези 4 милиарда лева бъдат начислени в дефицита за 2024 година няма да изпълним критериите за влизане в еврозоната“, подчерта Панчев.
Цени и пазарни тенденции
По отношение на потребителските цени, експертът коментира, че връщането на ДДС от 20 процента за ресторантьори и хляба ще засегне предимно малките фирми и начинаещите предприемачи. След януарското поскъпване на хляба, той не очаква нови увеличения.
„Когато натискаш надолу цените, те рано или късно се връщат и то по-високи“, заключи Стоян Панчев, визирайки опитите за изкуствена намеса в пазарните механизми.