Ще плащаме ли по-ниска цена, ако водата е некачествена?


Замърсяването с тежки метали и нитрати остава сериозен проблем в много населени места
Законодателни промени, които предвиждат водоснабдителните дружества да намаляват цената на услугите си при доставка на некачествена питейна вода, бяха внесени от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“. Инициативата идва на фона на дългогодишни проблеми с качеството на водата в редица български градове.
В интервю за „България сутрин“ по телевизия Bulgaria ON AIR, председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов коментира предложението като принципно разумно: „Реално е възможно. Определението за качеството на водата се случва след мониторинг, като има институции, които взимат решения дали водата е годна за пиене, или не. Това са районните инспекции по околна среда и здравеопазване.“
Иванов обаче отбеляза, че конкретният механизъм за определяне на по-ниската цена остава неясен: „Сега, каква да е цената, когато водата е негодна, е малко по-сложно да се определи, а предложението за изменение в законодателството не дава конкретна формула, а препраща към наредбата за ценообразуване.“
Системен проблем
Председателят на Българската асоциация по водите подчерта, че проблемът е дълбоко системен. В множество български градове питейната вода от години не отговаря на законовите стандарти за качество, като често е замърсена с тежки метали или нитрати. Местните жители в такива райони са принудени да търсят алтернативни източници за питейна вода.
„Теоретично това е разумно предложение, тъй като, когато човек заплаща за услуга, тя трябва да бъде качествена,“ подчерта Иванов. Според него основната цел не трябва да бъде просто намаляване на цените, а намирането на устойчиво решение за осигуряване на качествена питейна вода за всички граждани.
Трудности в решаването на проблема
Експертът обясни пред Bulgaria ON AIR, че в много райони на страната инсталирането на подходящи пречиствателни съоръжения е технически възможно, но финансово непосилно. Той даде пример с град Шумен, където въпреки наличието на пречиствателни съоръжения, качеството на водата продължава да не отговаря на стандартите.
Тези фактори налагат необходимостта от създаването на нови законови рамки и мерки, които не само да решат текущите проблеми, но и да установят ясни правила за компенсиране на хората, живеещи в райони с некачествена питейна вода.
Визия за бъдещето на сектора
Иван Иванов призова за разработване на нова стратегия за целия ВиК сектор и създаване на специализиран закон, който да разреши натрупаните проблеми и да даде нов старт на отрасъла.
Той подчерта значението на широкото експертно обсъждане на предложените законодателни промени: „Необходим е консенсус за създаването на ясни рамки и правила за ВиК операторите, които да гарантират качествено обслужване и предвиждат адекватни санкции при нарушения.“