Ще попречи ли Австрийската партия на свободата на България и Румъния да се присъединят към Шенген?
От края на 2022 г. насам България и Румъния са съсредоточени главно върху Австрия във връзка с включването им в Шенгенското споразумение. Това споразумение, инициирано през 1985 г., позволява пътуване без граници в цяла Европа. Неочакваното вето на Австрия обаче спря плана на ЕС за включване на двете държави в Шенгенската зона. Австрийското правителство, по-специално Народната партия в рамките на черно-зелената коалиция, се позова на опасения от наплив на мигранти, влизащи в Австрия през България и Румъния. Тази позиция беше критикувана от голяма част от Европа, включително от младшия коалиционен партньор на Австрия – Зелените.
В отговор на тези възражения Австрия смекчи позицията си по-рано тази година, като отмени контрола за влизане във въздушния и морския трафик на 31 март. Въпреки това България и Румъния продължават да отчитат значителни икономически загуби поради времето за чакане на сухопътните граници. В резултат на това София и Букурещ следят отблизо политическите събития в Австрия, надявайки се на промяна в правителството, която може да подкрепи влизането им в Шенген.
Надеждите обаче намаляха с възхода на австрийската Партия на свободата. Непосредствено преди изборите партията обяви нова стратегия за намаляване на мигрантския натиск с акцент върху граничния контрол и депортациите, водена повече от популистка реторика, отколкото от практически съображения. Австрия поддържа граничен контрол с Германия от 2015 г. насам, въпреки че Германия приема търсещи убежище лица предимно от Сирия, Афганистан и Украйна, които имат право на бежански статут. Държави като Чешката република и Полша са приели по-голям дял бежанци от Германия. България също се съобразява с приемането на върнати мигранти, въпреки че техният брой остава нисък, което не се дължи на българската съпротива, а на справянето на Германия със ситуацията. Австрия обаче продължава да се противопоставя категорично на увеличаването на броя на върнатите от Германия кандидати за убежище, като Партията на свободата печели изборите с лозунги като „Никакви повече чужденци“ и „Затворете границите“.
Тези събития поставят под съмнение вероятността България и Румъния да се присъединят към Шенген в скоро време. Въпреки това България и Румъния гледат към 10 октомври, когато се очаква Унгария, председателстваща ЕС, да предложи пълноправно членство за двете страни. Въпреки това политиците и в двете страни стават все по-предпазливи. Румънският външен министър Луминица Одобеску наскоро отбеляза, че членството в Шенген зависи от политическите решения след изборите.
Социалдемократическият министър-председател Марсел Чолаку изрази надежда, че европейските социалдемократи ще бъдат представени в новото правителство на Австрия, като смята, че това ще улесни дискусиите. Румънският евродепутат Виктор Негреску също изрази оптимизъм, заявявайки, че едно проевропейско австрийско правителство може да помогне за присъединяването към Шенген още тази година.